Hormóny v našom organizme ovplyvňujú nielen náš sexuálny život a pohlavnú sústavu, ale aj bežné fungovanie v živote. „Hormonálny balík“ sa môže prečerpať, no môže byť aj nedostatočný. Ak nie sú hormóny v rovnováhe, trpí tým naše zdravie.
Hormonálna sústava neriadi len libido, chuť na sex, plodnosť a podobne, ale aj množstvo iných procesov a činností. Práve preto je dôležité u mužov aj žien udržiavať hormonálnu rovnováhu. Hormonálna nerovnováha môže mať za následok rôzne príznaky, ako vyrážky či akné. U mužov zas hormonálna rovnováha závisí od hladiny testosterónu. Kedy vzniká hormonálna nerovnováha a aké je riešenie tohto problému?
Čo sú to hormóny
Hormóny sú chemikálie, ktoré sú produkované žľazami v endokrinnom systéme. Putujú krvným riečiskom do tkanív a doručujú správy, ktoré orgánom hovoria, čo majú robiť, kedy to majú robiť a teda transportujú sa krvou na vzdialené miesta organizmu a práve tam vykonávajú svoje biologické účinky. Hormonálna nerovnováha nastáva, keď je v krvi príliš veľa alebo príliš málo hormónu. Kvôli svojej základnej úlohe v tele môže aj malá hormonálna nerovnováha spôsobiť vedľajšie účinky v organizme.
Hormonálna nerovnováha u mužov a žien
Z hľadiska sexuálneho zdravia a pohlavného života hovoríme o hormonálnej nerovnováhe vtedy, keď sa naruší prirodzená a zdravá hladina pohlavných hormónov, ktoré ovplyvňujú procesy v rozmnožovacej sústave a tiež sexuálne funkcie. Význam pohlavných hormónov je najmä v správnom a zdravom rozvoji pohlavnej sústavy a pohlavných znakov (typických pre dané pohlavie). Kým mužský pohlavný hormón testosterón vplýva u mužov na ochlpenie či mužské rysy, u žien zas má hormón estrogén vplyv napríklad na rast poprsia. Rovnováha pohlavných hormónov má vplyv aj pri neskoršom sexuálnom živote.
Aké príčiny a príznaky má nedostatok testosterónu, na čo vplýva a aké je riešenie?
U žien aj u mužov vplývajú pohlavné hormóny napríklad na libido a sexuálny apetít – ich nízka hladina môže viesť k zníženiu chuti na sex. Mužský pohlavný hormón testosterón natoľko ovplyvňuje plodnosť, že priamo podporuje vznik mužských pohlavných buniek, u žien je zas estrogén dôležitý najmä z pohľadu ovulácie, keďže môže za dozrievanie vajíčka a teda aj za prípravu vajíčka na oplodnenie – takže si viete predstaviť, čo sa asi môže stať, keď nebudú hormóny v rovnováhe. Počas hormonálnej nerovnováhy prichádza k útlmu ich produkcie a preto je treba pohlavné hormóny v nerovnováhe čo najskôr doplniť.
Príznaky hormonálnej nerovnováhy
Príznaky hormonálnej nerovnováhy závisia od toho, ktoré žľazy a hormóny sú postihnuté. Nedostatok pohlavných hormónov sa môže prejaviť rôzne, nielen pohlavnou sústavou, ale aj priberaním, únavou, vyrážkami, akné a pod. Pokiaľ sa u žien a mužov prejaví nedostatok estrogénu a testosterónu, môže to mať vplyv na zníženie libida či stratu chuti na sex.
Ďalším príznakom môže byť nižšia plodnosť, ktorá v tomto prípade potrápi viac mužov než ženy a je jedným z typických znakov hormonálnej nerovnováhy. Hormóny ovplyvňujú tiež mentálne zdravie a psychickú vyrovnanosť mužov a žien a ak sú v nerovnováhe, môže to mať za následok problémy s pamäťou, výkyvy nálad, zníženie koncentrácie či depresie a úzkosti. Ženy so zníženým estrogénom zas môžu mať problémy s menštruáciou, jej omeškaním, nepravidelnosťou, niekedy aj úplným vymiznutím či bolesťami. A to nie je všetko. V dôsledku nedostatku estrogénu sa môžu prejaviť príznaky aj navonok – vyrážky, akné, vypadávanie vlasov či rast nadmerného ochlpenia.
Hormonálna nerovnováha sa často prejavuje aj počas menopauzy, kde možno pozorovať príznaky ako návaly tepla, horúčavy, potenie v noci či poruchy spánku. Muži môžu ako dôsledok hormonálnej nerovnováhy pocítiť problémy s vitalitou a výkonnosťou. Môžu sa cítiť unavení, bez energie, vitality a bez fyzickej sily.
Príčiny hormonálnej nerovnováhy
Pokles hladiny pohlavných hormónov u mužov aj u žien ovplyvňuje viacero vecí. Niekedy ide o prirodzený jav, napríklad u žien je hormonálna nerovnováha bežná počas tehotenstva, menopauzy, po potrate či po pôrode. U mužov je to najmä vplyvom veku.
Medzi vážnejšie neprirodzené príčiny hormonálnej nerovnováhy patria nádory, poruchy hypotalamu, hypofýzy alebo štítnej žľazy či problém s gonadotropnými hormónmi. Ak užívate niektoré lieky, tiež to môže ovplyvniť hladinu hormónov, ako napríklad antikoncepcia u žien. Okrem toho sú negatívnymi faktormi znižujúcimi hormóny alkohol, cigarety a nezdravý životný štýl a stravovanie.
Ako opäť dosiahnuť hormonálnu rovnováhu?
Aj keď za hormonálnou nerovnováhou môže stáť aj zvýšená hladina (pohlavných) hormónov, oveľa častejším prípadom je ich nedostatok. Ak chcete dosiahnuť hormonálnu rovnováhu, mali by ste prirodzene zvýšiť testosterón a estrogén. Skúste začať od zmeny stravovania.
Muži by mali konzumovať jedlá podporujúce stimuláciu testosterónu ako napríklad orechy, hovädzinu, ovocie či zeleninu. U žien by malo ísť o potraviny s obsahom fytoestrogénov ako sója, mrkva, ľanové semiačka, ovsené vločky či niektoré koreniny. Zmeniť by ste mali aj životosprávu celkovo. K tej patrí samozrejme pohyb, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám, dostatok spánku, regenerácie a obmedzenie stresu.
Čo je testosterón, aký má význam u mužov, kedy je znížený a čo robiť pre jeho zvýšenie
Nezabudnite tiež na dostatok sexu. Áno, dostatočné množstvo sexu rovnako pomáha hormonálnej rovnováhe, najviac viditeľné je to u mužov. Sex môžeme vnímať ako istý druh pohybu, ktorý dokonca pomáha aj nášmu libidu. Vďaka nemu tiež dochádza k produkcii iných dôležitých hormónov, ako dopamín (jeden z hormónov šťastia).
Nezabúdať by sme mali ani na prírodu, a to konkrétne na rastliny ako Maca či Tribulus Terrestris, ktoré pomáhajú mužom pri stimulácii testosterónu. Ľubovník bodkovaný či Senovka grécka zas ženám dodávajú estrogén. Užívať ich môžete ako čaje, ale aj ako výživové doplnky vo forme tabliet, ktoré sú voľno predajné a bez lekárskeho predpisu.
Hormonálna terapia sa odporúča vo vážnejších prípadoch po konzultácii s lekárom. Ide o nahradenie chýbajúceho hormónu jeho syntetickou verziou. Liečba zvyčajne prebieha vo forme hormonálnych liekov s perorálnym užitím alebo podávaním do žily ( u mužov cez testosterónové injekcie).
Výživové doplnky na hormonálnu rovnováhu
Vráťme sa však k prírodnej ceste. Čoraz populárnejšie sú výživové doplnky vo forme tabliet, ktoré nie sú na lekársky predpis a môžete ich jednoducho užívať krátkodobo ale aj niekoľko mesiacov. Prípravky pre ženy obsahujú rastliny a prírodné zložky, ktoré sú bohaté na fytoestrogény.
Čo sa tabletiek pre mužov týka, obsahujú extrakty rastlín – prírodných afrodiziák a látok, ktoré povzbudzujú prirodzenú stimuláciu testosterónu. Môžete si ich objednať jednoducho a z pohodlia vášho domova, bez lekárskeho predpisu, ich užívanie je vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu bezproblémové.
No a za najväčšiu výhodu možno považovať, že tieto tabletky podporujú libido a plodnosť, u žien dokonca aj zmiernenie negatívnych klimakterických príznakov. Výživové doplnky tiež podporia celkovú vitalitu, fyzickú či sexuálnu výkonnosť, mužom pomôžu s erekciou a potenciou, ženám zas môžu zlepšiť priebeh menštruačného cyklu.
Kým mužom stačí užívať tabletky na libido (napríklad Stoporex), u žien je výber trošku širší. Na trhu dnes nájdete tabletky s prírodným fytoestrogénom, tabletky na menopauzu či tabletky na podporu rastu poprsia.